Gezdim Gördüm ‘MONACO, MONTE CARLO’

by

“Lükslerin Ülkesi” Fransa’nın Alpes Maritimes eyaletinin içerisinde, Akdeniz kıyısında yer alan bağımsız bir şehir devleti.

Dev kayalıkların üzerine kurulan Monako Prensliği, mali açıdan özerk bir ülke olmasına rağmen, bütün devletsel işlemler Fransa üzerinden halledilmekte. Dünya’da nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yer olarak biliniyor.

Şehir; Monako Ville, Monte Carlo, Fontveille ve La Conamie bölümlerinden oluşmakta. Dünyanın Vatikan’dan sonra en küçük devleti olan Monako’nun en büyük özelliği çok küçük olmasına rağmen gelirlerinin oldukça fazla olması.

Monako dünyanın en zengin, en pahalı ve güzel kentlerinden biri. Kayaların üzerine kurulu bir şehir olmasından ve yeşil alan olarak ayrılacak bir alan kalmadığından birçok binanın tepe kısmına çatı yerine botanik parkına benzer bahçeler yapılmış ilginçlikler ülkesi.

Monako deniz kenarında bulunmasına rağmen, falez üzerine kurulu bir şehir olduğu için bol kumsalı olan bir yer değil. Blue Bay ve Larvotto plajları Monako’nun en meşhur plajlarıdır.

Monako tartışmasız lüksün uluslararası başkentidir. Modanın en önemli isimlerine ait kıyafetler ile birçok ünlü markaya ait parfüm mücevherler sizleri karşılarlar.

Yüzölçümü 2 kilometre karedir. Nüfusu yaklaşık 38 bin kişiden oluşan Monako, bir şehir devleti olduğu için ayrıca bir başkenti yoktur. Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ülkesidir.

Ülke vatandaşlarından gelir vergisi almıyor ve nüfusunun neredeyse yüzdee 70’i Monte Carlo’da yaşayan Euro zenginleridir.

Ülkenin en bilinen turistik noktası 1863 yılından beri hizmet vermekte olan Monte Carlo Casinosu’dur. Ve ayrıca turistlerin sıkça ziyaret ettiği Mont Angel, 1148 metre ile ülkenin en yüksek noktasıdır. St Nicholas Kathedrali, Opéra de Monte-Carlo (Opera House)  gezilebilecek yerlerden biri.

Bağımsızlığını 8 Ocak 1297 yılında Ceneviz Cumhuriyetinden kazanmıştır. Fransa ile çevrilidir ama fiziki bir sınır geçişi ya da pasaport kontrolü yoktur.

Coğrafi durumuna rağmen tarihte hiç bir zaman Fransa’nın bir parçası olmamıştır. Grimaldi ailesi varisleri tarafından yönetilen bir prenslik olan Monako, 2002 yılında Fransa ile yapılan anlaşmaya istinaden Grimaldi ailesinden prensliği sürdürecek her hangi bir varis kalmadığı takdirde bile bağımsız devlet olma statüsünü koruma garantisi almış. Ülkenin bir ordusu bile yok. Monaco’nun güvenliğinden Fransa hükumeti sorumlu.1993 yılından beri Birleşmiş Milletler üyesidir.

Monako’da yer alan en önemli etkinlik şüphesiz ki 1929 yılından beri bu şehirde gerçekleşmekte olan Formula 1 Monako Grand Prix’sidir. Dünyanın en prestijli oto yarışı olan Grand Prix, tüm Formula’lar içinde en çok izleyici çekenidir. Monako Grand Prix si dünyanın en ünlü araba yarışıdır. Monako Grand Prix’sini 6 kez ile en çok Ayrton Senna kazanmış.

Ülkenin futbol takımı A. S. Monaco Fransa 1. Liginde oynamaktadır.

Monako futbol takımı renklerinden dolayı Kırmızılar ve Beyazlar olarak anılmaktadır. Futbol maçlarının yapıldığı 2. Louis stadyumunun kapasitesi 18 bin kişidir ve ülke nüfusunun yarısını alabilmektedir.

Monako’nun havalimanı yoktur. Ülkede sadece bir kaç helikopter pisti vardır. Turizmin hareketli sezonunda 20 dakikada bir Nice Havalimanından helikopter servisi vardır.

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir