Gezdim Gördüm ‘AMSTERDAM’

by

 

“Bisiklet Dünyası” Amsterdam’da ilk yerleşim 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak başlar. Adı da kenarında kurulduğu Amstel ırmağının üzerine bulunan su bendinden gelir. Dam su bendi demektir ve o zamanlar Amstelredamme denen bu yerleşim yeri zamanla Amsterdam olarak değişir.

Amsterdam’da, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılar dikkat çeker. Kentin eski bölgeleri birbirine paralel yarım ay şeklindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların her iki yakasında bulunan evlerin bir kısmı bugün de ev olarak kullanılır. Bir kısmı ise resmi ya da özel işyeri olarak kullanılır.

Amsterdam her şeyden önce özgürlük ve eğlence merkezi olarak tanınır. Avrupa’daki en önemli tarihi mekanlar ve dünyanın en önemli müzeleri buradadır. Kent dokusu kurulduğundan bugüne değişmeden kalan ender Avrupa şehirlerinden biridir.

Şehirde yaklaşık 7000 kayıtlı tarihi bina var. Kent kurulduğunda Amsterdam aslında bataklık bir bölgeymiş. Suları kontrol altında tutabilmek için kanallar açılmış. Ancak sonraları bu kanallar savunma ve ulaşım için de kullanılmış. 1960 ve 70’li yıllarda, konut sıkıntısını aşmak amacıyla bazı kanalların üzerinde tekne evler inşa edilmiş. Bunlar genellikle eski teknelerden dönüştürülmüş evlerdir. Bazıları ise doğrudan ev olarak tasarlanmışlar. Bugün bu evlerin bir kısmı hala duruyor ve bu daha çok bir yaşam tarzı olarak kabul ediliyor. Bugün bu kanallar artık yerli ve yabancı turistler için tekne gezintileri amacıyla kullanılıyor.

Amsterdam, Hollanda’nın başkenti. Ancak ülkenin yönetim merkezi Lahey.. Hükümet ve meclis Lahey’de,. Ansterdam Hollanda’nın en büyük şehri. Nüfusu 1.5 milyona yakın.

Amsterdam, Avrupa şehirleri içinde en çok turist alan 5. merkez. Yılda 4.5 milyona yakın turist gelir. Özellikle, Dam Meydanı’nda dünyanın her yerinden insan görmek mümkün. Amsterdam’ın en önemli özelliği bir bisiklet şehiri olması. Şehir planlamasında, bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla başlı başına bir bisiklet kültürü hakim. Sadece Amsterdam’da 1 milyondan fazla bisiklet olduğu tahmin edilmekte.Günün herhangi bir saatinde, hemen her yaştan insanları bisiklet kullanırken görmek mümkün. Buna rağmen bisiklet hırsızlığı da oldukça yaygın.

Şehir içinde oldukça yüksek park ücretleri yüzünden araba kullanımı pek tercih edilmiyor. Zaten birçok cadde ve sokağa araçların girmesi yasak. Kişiler, genelde toplu taşıma araçlarına yöneliyor. Otobüs, tramvay ve metro yaygın kullanılan ulaşım araçları. Bu arada birçok merkeze zaten yürüme mesafesinde.

Hollanda ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı var. Resmi dil Felemenkçe. Ancak İngilizce, Almanca ve Fransızca da yaygın olarak kullanılıyor.

Ailenizle güzel bir güne başlamanın yolu ebeynlerin pedal çevirdikleri dört kişilik kanal bisikletleri olarak bilinir. Kanal bisikletleriyle yavaş yavaş kanallarda yol alabilir, eski kanal evlerini, yüzenevleri ve yuva yapmış su kuşlarını görebilirsiniz. Westerkerk iskelesinden kiralayacağınız bisikleti pitoresk Keizersgracht civarında dolaştıktan sonra bisikleti Leidsestraat’ta bırakmak iyi bir seçenektir. Bu rota bir saatten daha uzun sürmez. Buradan da açık hava kafelerinin ve sokak gösterilerinin yer aldığı Leidseplein’e gidip kahve içebilir ve dondurma yiyebilirsiniz.

Yine aileniz ile birlikteyseniz, öğleden sonra yapılacak bir aktivite arıyorsanız, tramvaya binerek Nemo Science Center Amsterdam’a gidin. Bu olağanüstü bina, dev bir fütürist gemiye benzer ve burada her yaştan çocuğa yönelik modern uygulamalı ve interaktif sergiler yer alır. Çocuklarınızın teknoloji, enerji, bilim ve insan temalı sergileri keşfetmesi için en azından bir kaç saatinizi ayırabilirsiniz. Daha sonra da nehir manzaralı sevimli kafe-restoranda dinlenebilirsiniz.

Hollanda’nın yaz aylarında yumuşak bir havası var. Kışın ise soğuk ve kar yağışlı geçiyor. Şehir genel olarak yağışlı.

Hollanda’ya girmek için Schengen vizesi gerekli.

Amsterdam’dan en başta Hollanda kültürü ile özdeşleşmiş olan Hollanda laleleri ve peynirleri olmak üzere birçok hediyelik eşya almak mümkün. Hollanda laleleri alınabilecek en orijinal hediyelik eşyalardan biri. Lale soğanları çok farklı ambalajlarda satışa sunuluyor. Hollanda peynirleri de laleler kadar ünlü. Almadan önce tadına bakmakta yarar var. Tahta ayakabılar, Amsterdam’da satılan bir başka geleneksel ürün. Hollanda kültürüne özgü, hediye olarak tahta ayakkabıları, normal ayakkabı boyutundan anahtarlık boyutuna kadar birçok ebat ve renkte bulmak mümkün. Bunlar dışında yel değirmeni şeklindeki süs eşyaları veya Amsterdam’ın eğlenceli gece hayatını betimleyen esprili eşyalar da alınabilir.

Amsterdam’ın en büyük ve hareketli alışveriş bölgesi, merkez garı ile Leidseplein arasında kalan bölge. Amsterdam’ın kalbi sayılan Dam Meydanı üzerindeki De Bijenkorf, şehrin en önemli alışveriş merkezi. Bonneterie ise, Dam Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan en eski alışveriş merkezlerinden biri.

Bunun dışında, Amsterdam’da ki pazarlardan aklınıza gelen her şeyi alabilirsiniz. Batik giysilerin, egzotik heykellerin, ikinci el deri kıyafetlerin, eski ordu ıvır zıvırlarının ve seramiklerin satıldığı tezgahlarıyla bir açık hava pazarı olan Waterlooplein’de hippi döneminin havası hissedilir. 19.ve 20. yy kolleksiyon parçalarını, klasik rock albümlerini, pipo ve sigaralıkları, porselen ve cam ürünlerini arıyorsanız bu açıkhava labirentinin derinliklerine dalmalısınız.

Amsterdam’da gezebileceğiniz en gözde müzeler arasında, Amsterdam Historisch Museum, Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Stedelijk Museum, Museum Willet-Holthuysen, Joods Historisch Museum, Tropenmuseum ve Nederlands Scheepvaartmuseum yer alır.

Amsterdam dünyanın en hoş görülü şehirlerden biri ve keyif verici maddelerin kafelerde satışı serbest ama gerek kullanılması, gerekse yanında bulundurulması açısından dikkatli olmakta yarar var.

Amsterdam’da yapılan alışverişlerde vegi iadesi olanağı her zaman var. Bunun için mağaza girişlerinde Tax Free yazısı bulunan yerlerden alışveriş yapılmalı. Gerekli form mağaza görevlilerince dolduruluyor. Bu form ile ülkeden çıkarken hava alanında vergi iadesi alınabiliyor.

2 Yanıt
  • Rehber Ugur
    Ekim 4, 2017

    Rehber kim?

  • Rehber Ugur
    Ekim 7, 2017

    Selamlar gayet başarılı olmuş 👍🏻

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir