“DİJİTAL ÇAĞIN MESLEĞİ: NASIL INFLUENCER OLUNUR?” RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI!

by

Hürriyet’in sosyal medya, influencer marketing platformu olan Boomads projesinin yöneticileri Hilal Meriç Bor ve Ahmet Erten’in ilk kitabı, “Dijital Çağın Mesleği: Nasıl Influencer Olunur?” raflardaki yerini aldı. Kitap, hayatımıza son yıllarda giren bu kavramın yanı sıra sosyal medyanın dinamiklerini de aktarıyor.

Kimdir bu influencer’lar?

Kelime anlamı ‘etkileyici’ olan influencer kavramı sosyal medyada ürettiği içeriklerle kanaat önderi haline gelmiş, kitleleri etkileme gücüne sahip, yorumları ile satın alma kararlarında yönlendirici, yüksek takipçi kitlesine sahip kişileri ifade ediyor. Her influencer farklı kategoride ve farklı hedef kitlelere uygun olarak içerik üretiyor. Influencer’lar bunu bir meslek olarak tam zamanlı ya da kurumsal iş hayatlarını sürdürürken hobi olarak yapabiliyorlar.

Influencer’lar sosyal medyada neyi farklı yapıyor?

Tüm influencer’lar sosyal medya hesaplarını büyütmek istiyor ve özgün içerik üretmek için zaman ayırıyor. Ancak bu üretim süreci sanıldığı kadar kolay olmuyor. Sosyal medya kullanıcılarının beğenmek için sadece birkaç saniyesini ayırdığı fotoğraflar için instagrammer’lar,  günlerce uğraşıyor.

Nasıl Influencer Olunur?
Sosyal medyada içerik üreticisi olarak ‘etki yaratmak’, hatta bu çabayı bir meslek haline getirmek, aktif ve etkili influencer olmak sanıldığı kadar hızlı ve kolay olmuyor. ‘Emek’ ve ‘sabır’, etkili sosyal medya kullanımında iki anahtar kelime… Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, bu alanda emek veren herkesin, bunun karşılığını yüzde yüz alacağı gibi bir garanti de yok. 
Influencer olma sürecine başlarken öncelikle içeriklerin ilgi çekici ve merak uyandırıcı olması gerekiyor. Burada şüphesiz yeteneğin rolü yadsınamaz. Paylaşımları sosyal medyanın dinamiklerine uygun bir şekilde doğru zamanda doğru mecrada yapmak da çok kritik bir nokta! Ayrıca paylaşımlarınızda takipçilerinize farklı bir bakış açısı kazandırmalısınız.

Neden her sosyal medya kullanıcısı influencer olamıyor?

Aslında bu konudaki en kritik sorulardan birisi de bu. Aktif ve etkili bir influencer olmak amacıyla açılan birçok sosyal medya hesabı kısa bir süre sonra istenilen etkiyi yaratamadığı için kendini imha edebiliyor. Peki, influencer olma yolunda yapılan hataların başında neler geliyor? Kitapta bu konu geniş bir şekilde ele alınmış. Birkaç başlık üzerinden özetlemek gerekirse bu hataların başında, hızlı sonuç alma beklentisi, marka işbirliği yapmakta acele etmek, uzmanlık gerektiren alanlarda görüş bildirmek, negatif söylemler ve kendini tekrarlamak gibi konular ön plana çıkıyor.

Markalar neden ‘influencer marketing’i tercih ediyor?

Influencer’ların dünyası markalardan bağımsız olarak ele alınamaz. Bu nedenle kitapta ‘influencer marketing’ konusu da detaylı bir şekilde her yönüyle işleniyor. Markaların özellikle son yıllarda medya planlaması yaparken ‘influencer pazarlaması’nı tercih etmelerinin pek çok nedeni var. Bu nedenlerin başında sosyal medyanın hayatımızda giderek daha fazla önem kazanması geliyor. Bugün son tüketiciler, bir ürünle ilgili fikir sahibi olmak için takip ettiği influencer’ların görüşlerine başvuruyor. Paylaşımlarını beğendiği, kendisine yakın gördüğü veya ilham aldığı influencer’ların tavsiye ettiği ürünleri satın alma eğilimi gösteriyor.  Markalar, influencer marketing çalışması yaparken bunu çoğu zaman sektörde bilinirliği yüksek influencer marketing ajansları aracılığı ile hayata geçiriyor.

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir