Bugün, Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü.

by

Bugün, Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı sayesinde, çocuklarla bir araya geldik. Onlarla birlikte “Çakıldan Hikayeler” yaptık. Bu da bizim Levent’le yaptığımız hikaye. Nasıl olmuş beğendiniz mi?

Bugün yazımda Cerebral Palsy nedir? Nasıl bir rahatsızlıktır, biraz ona değinmek istedim…

Cerebral Palsy, çocuklukta en sık rastlanan fiziksel bir engellilik durumudur. Gelişimini tamamlamamış beynin; doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesi nedeniyle oluşur.

Cerebral Palsy iyileşen bir durum değildir ancak travmaya uğramış beyne erken müdahale edilmesi ve hayat boyu rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabilmektedir.

Prematüre doğum, düşük kilolu doğum, kanın pıhtılaşma problemleri, anne – bebek arasında kan uyuşmazlığı, gebelikte ya da doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması, beyin kanamaları, hamilelik döneminde annenin bebeğin sinir sistemini etkileyecek bakteriyel ya da viral enfeksiyon yaşaması, annenin hamilelik döneminde alkol, sigara, uyuşturucu ve çeşitli ilaçlar kullanması, yaşadığı psikolojik sorunlar ve karın bölgesine gelen darbeler Cerebral Palsy’e neden olabilir.

Cerebral Palsy’li bireylerin 5’te 1’inde neden ortaya çıktığına dair açıklayıcı bir sebep bulunamazken bu bireylerin en az %30’unda genetik sebeplerden meydana geldiği bilinmektedir.

Serebral Palsili bireylerden kimisi konuşamıyor, kimisi yürüyemiyor, kimisi de görme bozukluğu yaşıyor.
Günümüzde her 1000 çocuktan 4’ü Serebral Palsili olarak dünyaya geliyor. Diğer bir deyişle, dünya genelinde 17 milyon kişi Serebral Palsiden etkileniyor.

Türkiye’de her 8 saatte bir CP’li bebekdoğuyor.

www.tscv.org.tr

 

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir