Yeni Trend AntiGravity Fitness

by

 

Havada yoga ya da süspansiyon fitness olarak da geçen Antigravity Fithness dünyanın son dönem akımlarından birisi. Yer çekimine meydan okumaktan korkmuyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

AntiGravity Fitness’ın yaratıcısı dünyaca ünlü Amerikalı koreograf ve spor eğitmeni Christopher Harrison AntiGravity Fitness’ı anlattı:

”AGF, yoga, jimnastik, akrobasi, kiresis, dans, pilates gibi disiplinlerinden alınan hareketlerle yarattığım oldukça özel ve bir o kadar da eğlenceli bir spor. Süspansiyon fitness ve hava yoga tekniği olarak da tanımlanabilir. AG’nin özel ipek hamağının yardımıyla imkansız sandığınız tüm hareketleri yapabilirsiniz. AG prensipte bedenin yer ile temasını kesiyor; adeta bir kum saati gibi ters dönme hareketleri ile beden sisteminin yenilenmesini sağlıyor. 1000’den fazla hareketi ve etapları var. AntiGravity Fundemantal ile başlıyor, bedeni alıştırıyor ve geliştiriyorsunuz. Eğitmen hazır olduğunuzu belirledikten sonra AntiGravityAerial Yoga, AntiGravity Suspension Fitness, AntiGravity Pilates, AntiGravity Restorative Yoga, AntiGravity AIRbarre etaplarına geçebiliyorsunuz. Çocuklar da AntiGravity Kids’de onlar için özel olarak tasarlanmış AG’yi yapabiliyorlar; üstelik gözlemlerimiz sonucunda bu tekniğin çocuk gelişiminde oldukça önemli katkıları olduğunu da söyleyebilirim.’

AntiGravity Fitness nasıl hayata geçti?

”35’li yaşlarımdaydım ve geçirdiğim rahatsızlıklarımdan dolayı artık eskisi kadar rahat esneyemiyor, her zaman yaptığım hareketleri yapamıyordum. Yogaya başladım ve nispeten etkili oldu. Ancak daha etkili ne olabilir diye düşünüyor ve bildiğim teknikler üzerinden kafamda bir sistem oluşturmaya çalışıyordum ki tam da bu dönemde gittiğim Brezilya bu sistemin ilham kaynağı oldu. İpek hamaklarla yapılan yöresel ve görsel anlamda da oldukça keyifli bir gösteriye tanık oldum. Hamak hareketlerin yapılmasında kolaylık sağlıyordu. Yogada yaptığım hareketleri hamakla birleştirdim ve etkilerini gördüm; ardından da bunu daha kapsamlı geliştirmek için biraz dans, biraz akrobasi, biraz pilatesten hareketler alarak AG’nin temelini oluşturan sistemi geliştirdim. Bu kurgu neredeyse artık benim için imkansız bile olan hareketleri hamak sayesinde kolaylıkla yapmamı sağladığı gibi, sırt, bel ağrılarımı da iyileştirmeye başladı. Tanıdığım birkaç kişide de deneyerek aynı sonuçları alınca, tüm dünya ile paylaşmaya başladım.”

AntiGravity Fitness deneyiminin kişisel faydaları nelerdir?

”Doğuş hikayesinde de bahsettiğim gibi sistem, zorlandığınız hareketleri, hatta imkansız dediklerinizi bile ipek hamak sayesinde kolaylıkla yapmanızı sağlıyor. AG’nin bedenle yer çekimi temasını kesmesi, kaslar ve eklemler arasında alan açarak, sıfır sıkışma etkisi yaratıyor. Bu da spor yaparken vücudun esnemesine, uzamasına, rahatlamasına yardımcı oluyor; ağrıları yok ediyor. Beden kadar iç dünyamızdaki AG etkilerinden de bahsetmek mümkün. Ruh halini yenileyerek iç dünyamızla yüzleşmemizi sağlıyor, hayatımıza ışık tutuyor. İmkânsız gibi düşündüğünüz hareketleri rahatlıkla yaparak aslında hayatla ilgili de bir yaşam tarzı edinmiş oluyor, karşınıza çıkan engeller ve zorluklarla daha kolay başa çıkabiliyorsunuz. AG sadece sıkı ve sağlıklı bir vücut sağlamıyor; zihninizin ve iç dünyanızın da sağlıklı olmasına etki ediyor. Daha önce de bahsettiğim gibi başka hiçbir egzersiz programında deneyimleyemeyeceğiniz faydalar sağlıyor. AG esnasında bolca baş aşağı duruyor ya da ters dönüyorsunuz. Bu da vücut sisteminin kendini yenilemesini, serotonin, endorfin, depomin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlıyor.”

Kaynak: http://antigravityfitness.com/

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir