Bebek Mamasında Hero Baby

by

Herkese iyi akşamlar, bugün Ankara’daydık.

İnstagram’da herkesin severek ve ilgiyle takip ettiği @milkandmom’ın davetiyle, sabahın erken saatlerinde kalkıp, Hero Baby ‘nin Ankara’da ki fabrikasını ziyaret etmek için düştük yollara…

Çocuklarımız için önemli bir konu olan kavanoz mamalar hakkında bilmediklerimizi yerinde görmüş-öğrenmiş olduk. Ben kendi adıma konuşacak olursam bu konuda hiç bilgi sahibi değildim, çünkü Lal’e bebekken hiç kavanoz mama yada kavanoz meyve püresi yedirmedim.
Meyve ve sebze pürelerini, Lal’e yedirmeden hemen öncesinde kendim yapar ve hazırlardım…
O zamanlar (çok değil bundan beş sene öncesinden bahsediyorum) Türkiye’de bebek mamasını yanımızda taşımak için özel olarak yapılmış termoslardan yoktu. Taaaa Amerika’dan mama termosu getirmiştim. Mama termosu neden benim için bu kadar önemliydi? Çünkü evde pişirdiğim sebzeli pürelerin, dışarda tekrar ısıtılmasıyla hem vitamin değerlerinin kaybolacağını düşünüyordum, hem de onları dışarda tekrar ısıtmakla uğraşmak istemiyordum. Lal ile dışarı çıkarken bile, yemesi gereken öğünlerini evde taze taze hazırlayıp, mama termosuna koyup yanıma alıyordum.

Şimdi düşünüyorum da 2. bir çocuğum olsa aynı şeyleri tekrar yaparmıyım acaba?

Hero Baby Fabrika gezisi için bana da davet geldiğinde, ”benim bebeğim yok ki, bebek maması mı tanıtacağım?” demedim, özellikle bu gezide bulunmak istedim, çünkü benim bebeğim büyümüş olabilir ama bu bir daha bebeğim olmayacağı anlamına gelmiyor, bakarsınız ilerde bir bebeğim daha olur? Çok da güzel olur, öyle değil mi?

Üstelik beni takip eden arkadaşlarım arasında henüz anne olmamış, yada anne adayı olan, yada hali hazırda bebek büyüten arkadaşlarımda var, bu mesleği yapıyorsam, onlar için de bu geziye gitmeli ve kafama takılan soruları uzmanlara sormalıyım ve onlara da iletmeliyim diye düşündüm.

Ve bugün kavanoz mamalarla ilgili kafamda ki tüm soru işaretlerini giderdim sevgili anneler…

Yüzlerce soru vardı kafamda.

Kavanoz mamalara, kavanoz meyve pürelerine karşı çok önyargılıydım.

Mesela;
* Toplanan meyve ve sebzeler hangi şartlarda yetiştiriliyor ve toplanıyorlar?
* Toplanan meyve ve sebzeler nasıl böceklenmiyor, yada böcekleniyorsa nasıl ilaçlanıyor, ilaçlanan meyve sebzeler bu ilaçlamalardan nasıl etkilenmiyor?
* Toplanan meyve ve sebzeler nasıl Fabrikaya ulaşıyorlar? Ne kadar süre şişelenmeyi bekliyorlar?
* Hangi şartlarda üretilip şişeleniyorlar? Üretildikleri yerler hijyenik mi?
* Kavanoz mamaların içlerinde neler var? Hangi katkı maddeleri içeriyor? Katkı maddesi yoksa nasıl bu kadar uzun süre bozulmadan dayanabiliyorlar?

Vb.gibi tüm soruların yanıtlarını, Kavanoz mamalarda, Türkiye Pazarının Lideri konumda olan, 125 yıllık bir geçmişe sahip, İsviçre Kökenli bir marka olan, Hero Baby’nin gıda mühendislerinden, uzmanlardan dinledik.

Avrupa’nın en büyük bebek maması üreticilerinden biri olan Hero, bu başarısını araştırma -geliştirme, teknoloji ve kalite sistemi yatırımlarına borçluymuş. Kurulduğu günden bugüne, kalite ilkesine sonuna kadar bağlı kalarak üretim yapan Hero, ürün kalitesinde de lider bir markaymış.

Bilmeyenler için söylemeliyim ki Hero, biberon mamaları, kaşık mamaları, kavanoz mamaları, bebek bisküvileri, bebek meyve suları ve bebek çaylarını içeren,  geniş bir yelpazede sağlıklı bebek ürünleri sunan bir marka.

Hero Baby olarak tüm kavanoz mamalarında sadece DOĞAL TARIM ile yetiştirilmiş meyve ve sebzeleri kullanıyorlarmış.

Nedir bu ‘DOĞAL TARIM?’

Bebek beslenmesine uygun kalitede meyve ve sebze yetiştirilebilecek bahçelerin seçilmesi ile başlıyormuş doğal tarım.

Toprak ve su analizleri ile bu bahçelerin bebek beslenmesi standartlarında meyve ve sebzeler yetiştirilmesine uygun, bereketli topraklar olduğunu kontrol ediyorlarmış. Fidanların dikimi, büyümesi, çiçeklenmesi süreçlerini mevsimlere göre uzman kadrolar ile takip edip, zirai uygulamaları sürekli denetliyorlarmış.

Düzenli eğitimler ile çiftçileri bilinçlendiriyorlarmış. Tüm bu emekler sayesinde tarım ilacı kalıntısı içermeyen, dalında tam olgunlaşması beklenmiş, toprak ve sudan kaynaklanabilecek her türlü zararlı maddelerden korunmuş meyve ve sebzeleri özenle hasat ediyorlarmış.

Meyveler dalındayken, hasat öncesi ve hasat sonrasında 530 dan fazla tarım ilacı kalıntısı testi yapılıyormuş. Sadece bebeklerimiz için güvenli ve uygun olduğu tespit edilen meyve ve sebzeler ile kavanoz mamaları üretiliyormuş.

Modern teknolojilerle üretilen ürünleri, güvenli tedarik zinciri ve kalite takip sistemini en yüksek seviyede tutarak, Ankaradaki tesislerinde, el değmeden hazırlıyorlarmış.

Üretimde geleneksel saklama yöntemlerinden ilham alıyorlarmış,  (Yani; annelerimizin anneannelerimizin cam kavanozlara yazlık domatesler yaptığı sistem gibi) Ürünler, hava geçirmeyen özel kapaklara, ısı verilerek yapılan özel vakumla sistemiyle kavanozlandığından dolayı, bozulmadan uzun süre dayanabiliyormuş.

Hero Baby Türkiye’de üretilen ilk kavanoz mama markasıymış. Bunu biliyormuydunuz?

Üstelik gerekli olan tüm sertifikalara da sahip bir marka.

BRC Gıda Sertifikalı Tek Yerli Bebek Maması Üreticisiymiş. Bebeğiniz için “kaliteli ve güvenli gıda” anlayışıyla uluslararası standartlarda üretim tesislerine sahip Hero Baby, sahip olduğu uluslararası sertifikalara BRC Gıda sertifikasını da eklemiş. BRC Gıda (British Retailer Consortium) 1998’de kurulan İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu tarafından oluşturulmuş gıda güvenliği standartları bütünüdür ve uluslararası düzeyde kabul görmekteymiş ve ayrıca  TSE-ISO -EN 9000 Kalite Yönetim Sistemi, TSE-ISO-EN-22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Gıda Sertifikaları’na sahip.

Yani onu diyeceğim sevgili anneler, fabrika tertemizdi, kendi gözlerimle gördüm. Ürünler, el değmeden,  tertemiz bir ortamda, özenle seçilmiş meyve sebzelerle kavanozlanıyor. İçerisinde de hiç katkı maddesi ve şeker yokmuş. Ozaman neden dışarı çıkarken benim çektiğim eziyeti çekesiniz ki, ben kendi adıma konuşuyorum, ikinci çocuğum olsa asla kendimi bu kadar yıpratmazdım :))

Sevgilerimle

Burçin Kaya

 

 

 

 

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir