Gezdim Gördüm ‘MYKONOS’

by

“Marjinal Özgürlüklerin Adası” Yunanistan’ın “Günahlar Adası” olarak bilinen adası Mykonos (Yunanca Mukovoç), Ege Denizi’nde bulunan Kyklad Adaları’na bağlı.

Granitten oluşan ada 86 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Adanın nüfusu 10 bin civarında. Ekonomisi turizme bağlı olan ada Yunanistan’ın en kozmopolit alanlarından biri.

Evliler ve çiftlerden ziyade eğlenceyi özgür olarak yaşamak isteyenler, cinsel tercihi farklı olanlar ve daha çok da 30 yaşın altında bekarların tercih ettiği adada eğlence sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor.

Yunan Adaları arasında Avrupa’nın jet sosyetesi tarafından da tercih edilen tatil mekanlarının başında gelen adada, araba kiralamanın yanı sıra, toplu taşıma için otobüs kullanılıyor. Otobüsler sınırlı sayıda olduğu için daha çok atv ve motor kiralanıyor. Mykonos Town’dan plajlara deniz taksilerle de gidilebiliyor.

Sınırsız eğlencenin olduğu adada sabahın ilk saatlerinde yatıldığı için plajlara genelde 15:00’ten sonra geliniyor ve bazı cafe ile tavernalarda 17:00’den sonra parti başlıyor. Eğer şansınız varsa dünyaca ünlü DJ’lerin verdiği konserlere sinema, televizyon, müzik ve spor dünyası başta olmak üzere dünyaca ünlü isimlere rastlamanız mümkün.

Ada’nın 15 plajı bulunuyor. Buna rağmen denize girmek için denizi daha sakin olan güneydeki plajlar tercih ediliyor. Kuzeydeki plajlar ise insanı uçuracak kadar sert rüzgarı nedeniyle cazip gelmiyor. Kasabanın 3.5km güneyindeki Platys Gialos’tan kalkan deniz taksilerle koylar arası ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Mikanos’a kadar gitmişken biraz çılgınlık arıyorsanız, akşam partileri düzenlenen, eşcincellerin ve çıplakların çoğunlukta olduğu Super Pradise tam aradığınız yer.

Mykonos’un dar sokaklarından yürürken yerler çok temiz olduğundan ayakkabınızın adayı kirleteceği duygusuna kapılabiliyorsunuz.

Adım başı bar ve tavernaların bulunduğu, her tarafta lüks mağazalar görebileceğiniz adada, çeşitli yemek alternatifleri olduğundan farklı yörelerin yemeklerinin tadına da bakabiliyorsunuz. Biz deniz kenarında bulunan Sea Satin Market’de yemiştik, manzarası ve deniz ürünleri güzeldi, ama bir Yunan restoranına göre fiyatları çok da ucuz değildi, ödediğiniz rakamı yemeklerden ziyade manzaraya ve dalga seslerine veriyorsunuz.

Mykonos’un “Küçük Venedik” diye adlandırılan bölgesinde denize sıfır yapılmış ve yan yana dizilmiş evler sizi çağırıyor. Evlerin alt katında bulunan cafelerden birinde çilekli margarita içerek güneşi batırmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Küçük Venedik’in karşısında tepelere bakınca beldenin simgesi olan yel değirmenlerini görüyorsunuz. Adada çekilen fotoğrafların çoğunda bu yel değirmenleri arka fon olarak kullanılıyor.

Adanın dar caddelerinden yürürken adanın simgesi haline gelen Petros ismi verilen pelikanla karşılaşıyorsunuz.

Evlerin çoğunun dışında beyaz renk hakim kapı ve pencere kenarları bordo ya da mavi renkli boyanmış caddeler ise dar ve beyaz olan adayı gezerken ilk önce kendinizi Bodrum’da dolaşıyor gibi hissediyorsunuz.

Sikladik mimari tarzıyla yapılan ada 1950’lerden itibaren hızlı bir değişim gösterse de Sikladik mimari karakteri korunmuş. Eğer mitolojiye ve tarihe ilgi duyuyorsanız tatilinizi arkeolojik araştırmalar yaparak geçirmek istiyorsanız Mykonos’tan kalkan tekne ile Delos Adası’nda Roma’nın bölge üzerindeki egemenliğini gösteren kazılar üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Kayalık, kaya kütlesi anlamına gelen Mykonos’un Klasik Yunan Mitolojisi’nde de yeri var. Mitolojiye göre Herkül öldürdüğü devleri adada bulunan Mikonos granitlerinin altına gömüyor. Adaya ismini Mikonos isminde kahramanın verdiğini inanılıyor ve bu kahramanın Apollo ile Dionysus soyundan gelen peri Rhoio’nun oğlu olan Delos Kralı Anios’un oğlu olduğu söyleniyor.

Tatilinizi eğer ağaçlar arasında geçirmek istiyorsanız baştan hatırlatmakta fayda var bu eğlence adasında ağaca neredeyse hasret kalıyorsunuz. Ayrıca oturduğunuz mekanlarda müziğin sesi yüksek olduğu için yanınızdakiyle konuşamıyorsunuz. Fakat tatilinizde eğlence arıyorsanız alternatif tatiller yaşamak istiyorsanız özellikle de bekarsanız bu ada tam size göre.

Ada insanı özgürlükler adasında kişilerin tercihlerine saygı gösteriyor ve karışmıyor. Yüzmek ve güneşlenmenin dışında dalış, yelken, sörf, paraşüt gibi birçok deniz sporunu yapma imkanı var.

Yunanistan’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Mykonos Adası’nda da tarihi doku bozulmamış. Ada’nın genellikle beyaz yer yer de mavi ile bordo renkli dar ve dolambaçlı sokaklarında bulunan lüks alış veriş mağazalarından ihtiyacınız olan her şeyi bulmak mümkün.

Türkiye’ye dönerken sevdikleriniz için “Çam Sakızı Çoban Armağanı” küçük hediyeler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları ve butiklerin önünden geçerken dükkan sahiplerinin yarım yamalak Türkçe ile sizinle iletişim kurmaları yüksek bir olasılık. Dostlarınıza alacağınız hediyelerin başında volkanik taşların işlenmesiyle yapılan takılardan adanın güzelliklerinin işlenmesiyle dokunan kilimlere Ada’nın simgesi yel değirmenlerinden oluşan ve adanın değişik mekanlarını tasvir eden tablolardan yerel giysilerin modern tasarımlarla harmanlandığı kıyafetlere hatta keten ve dantel perdelere kadar çok sayıda seçenek geliyor.

Yaklaşık 5 nesildir aynı aile tarafından işletilen, Atina ve Ege Adaları’nda çok sayıda şubesi bulunan Kuyumcu Lalaounis’in burada da illaslalaounis isminde şubesi var. Buradan da Antik Yunan ve Bizans tarzı ile günümüz tarzının harmanlandığı mücevherlerden alabilirsiniz.

Alışveriş için tercih edeceğiniz yerler alışverişin ve gece hayatının attığı Matoyianni Caddesi ile Küçük Venedik diye anılan bölge ile Polikandrioti Caddesi.

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir