Gezdim Gördüm ‘LUKSEMBURG’

by

 

“Zengin Diyar” Lüksemburg Dükalığı ya da kısaca Lüksemburg; Fransa, Almanya ve Belçika ile sınırları olan, denize kıyısı olmayan bir Kuzeybatı Avrupa ülkesi.

Ülkenin başkenti, ülkeye ismini veren Lüksemburg şehri. Lüksemburg, günümüzde ayakta olan en büyük dukalık.

Lüksemburg, son derece gelişmiş bir ekonomiye sahip. Kişi başına düşen yıllık milli gelirde, dünya birinciliğini kolay kolay kimseye bırakmıyor.

Tarihi ve stratejik önemi, MÖ 2. yüzyıla kadar uzanıyor. Burada önce Keltler, sonrasında ise Romalılar hüküm sürmüş. Bugünkü Lüksemburg’un temelleri ise, 963 yılında Kont Siegfried tarafından Bock kayalıklarına yapılan bir kale ve etrafındaki ilk şehir duvarları ile atılmış.

Başkenti Lüksemburg, 2007 Avrupa kültür başkenti seçildi. Ülke nüfusunun beşte biri burada yaşıyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Lüksemburg; Eski Şehir, tarihi evler, kiliseler ve kalelerle bir masal kenti izlenimi veriyor.

Başkent, çok derin bir vadi ile ikiye bölünmüş. Vadinin tabanında Pétrusse ve Alzette nehirleri akıyor. Bu derin vadi yüzünden şehir, Alt Şehir ve Üst Şehir olarak ikiye ayrılmış.

Başkenti, Avrupa’nın Finans Merkezi de olan Lüksemburg, eski ve yeni mimarinin son derece uyumlu bir havası ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Küçük bir ülke olması ve düzenli ulaşım kolaylığı sayesinde, istenirse günübirlik yakın şehirlere gidilebilir. Uzun parkurlarda doğal ortamlarda yürüyüşler yapılabilir.Modern heykellerin sergilendiği Tony Neuman Parkı’nı gezmek de ilginç olabilir.

Başkent Lüksemburg’un alışveriş merkezi Üst Şehirde bulunan Merkez Bölgesi. Ancak alışveriş için oldukça pahalı bir ülke Lüksemburg. Sadece sigara ve benzinden alınan vergiler oldukça düşük. Eğer araç kiralanarak dolaşılıyorsa eknomik olabilir.

Şehir merkezindeki dükkanlardan; magnet, süs eşyaları, çikolata ve beyaz şarap gibi, bilinen hediyelikler alınabilir. Place d’Armes Meydanı’nda bulunan antikacılar da alışveriş için ilginç olabilir. Bunların dışında, yılın belli dönemlerinde, ucuz satış günleri düzenleniyor. Bugünlerde; özellikle tekstil ürünlerinde, uygun fiyatlar bulunabiliyor. Ayrıca her ayın 2 ve 4’ncü cumartesi günleri bit pazarı kuruluyor. Uygun fiyatlar ürünler almak için, bu günler ideal.

Havanın genelde yağmurlu olduğu düşünülürse, alışveriş merkezleri de, keyifli vakit geçirebilmeniz ve dinlenmeniz için pek çok alternatif sunuyor.

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir