Gezdim Gördüm ‘KÖLN’

by

“Ren’in İki Yarısı” Köln, Vesfalya eyaletinin en büyük, Almanya’nın dördüncü büyük kenti. Ren Nehri üzerinde bulunan şehir, çok sayıda yabancı kültürlere de sahip.

Köln tam anlamıyla kültür, bilim, sanat ve turizm yeri olarak dikkat çeker. Ren Nehrinin ikiye böldüğü şehri, 8 adet köprü birbirine bağlamakta. Bu köprülerin iki tanesi demiryolu köprüsü.

Romalılar döneminin eserlerini yansıtan şehir, yine Romalılardan kalan sözle yaşamaya devam etmekte. Köln şehrini görmeyen, Almanya’yı görmüş olmaz, demiş Romalılar. Bu şehre gidenlerin hak vereceği bir söz olacak.

Almanya’nın batısında yer alan şehrin rüzgâr sız ve ılıman bir iklimde yer aldığını, ancak ülkeye göre daha fazla yağış aldığını belirtelim. Yaz aylarında, yükseltisi fazla olmadığı için, nem oranının da yüksek olduğu ve bol yağış aldığı bilinir.

Köln Katedrali aynı zamanda kentin en önemli sembolü. Yapımı 632 yıl süren katedral, 1248-1880 yılları arasında yapılan eklemelerle inşa edilmiş. Kölner Dom olarak isimlendirilen yapı 157 m yükseklik ve 7 bin metrekarelik genişliğiyle, Almanya’nın da en bilinen mimari eserleri arasında gösteriliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi ve dini yapı, şehre gelenlerin ilk uğradığı duraklardan.

Orta Çağ döneminde hızlı bir gelişme göstermiş olmasından dolayı, Hıristiyanlar tarafından kutsal şehir ilan edilmiş. II. Dünya Savaşında yıkımlara sahne olan kent, kendini hızla toparlamış. Bugün 50’li yılların esintisini taşıyan bir yapısı bulunmakta.

Yılın her dönemi hareketli olan şehirde Almanya’nın en eski birahaneleri bulunuyor. Çok sayıda yerel bira çeşidinin deneyimlenebileceği kentte, tarihi şehir birahaneleri önemli bir çekim merkezi. Bunlarda Eski Pazar ve Haymarket bölgesindeki birahaneler, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler olarak tanınıyor. Päffgen, Gaffel Haus ve Malzmühle, kentin en iyi birahaneleri olarak öne çıkıyor. Köln’ü gördüm diyebilmek için bu birahanelerin ziyaret edilmiş olması gerekiyor.

Şehre gittiğinizde siz de, gökdelenleri görmeyi beklemeyin. Yılın her dönemi ziyarete uygun bir şehir. Şehirde yaşayan Türklerin sayısı, Berlin şehrinden sonra en fazla burada bulunmakta.

Bu şehri gezmek isteyenler, neredeyse adım başı yer alan müzelerden tarihin tozlu sayfalarından çıkan değerleri görme imkanına sahip olacak. Kentte her yıl düzenlenen sanat ve kültür festivalleri, meraklı ziyaretçilerin gelmesine sebep olmakta. İlgiyle izlenen festivallerde kültür alışverişi oldukça yoğun olarak yaşanır.

Otomotiv, gıda, sanat, fotoğraf alanında düzenlenen uluslararası fuarlar, her yıl binlerce kişinin şehre gelmesine sebep olur.

Kent sanata önem verdiği için, tiyatro gösterileri oldukça fazla yapılmakta. Oldukça fazla sayıda müzelerin olması, kültür turizmi ziyaretçilerinin ilgisini çekmekte.

Kente bulunan büyük alışveriş merkezlerinde, alışverişte sınır tanımadan dilediğinizi alabilir, aynı zamanda dinlenme olanağı da yakalarsınız.

Ünlü caddeler de sıralanmış, lüks butiklerde dünyaca ünlü giyim markalarını bulabilirsiniz. Kitap ve sanat eserlerini sevenlerde kendilerine uygun mağazaları sıkça görecekler.

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir