Çocuklarınızın Süt Dişlerini atmayın, saklayın!

by

Sevgili anne babalar,çocuklarınızın süt dişlerini atmayın çünkü süt dişleri çocuğunuzun ileri ki yıllarda hayatını kurtarabilir.

Yapılan araştırmalar süt dişlerini saklamanın, çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında karşılaşabileceği hastalıklar için önem taşıdığını gösteriyor.

Süt dişleri, sinirleri düzenleyen, kemik ve kıkırdak dokuların ve hatta kalp hastalıklarının iyileşmesini sağlayan kök hücreler içeriyor. Yani çocuğunuzun kendi süt dişinden gelen kök hücrelerle, ilerleyen yaşlarda karşılaşabileceği olası hastalıklarda tedavi edilmesi mümkün.

Kemik iliği nakli ile tedavisi mümkün olan Hodgkin Lenfoma, lösemi (kan kanseri), Multipl Miyelom (kemik iliği kanseri) gibi hastalıklar, son yıllarda yapılan yeni araştırmalar sonucu, artık çocuğun kendisinden alınan kök hücrelerle tedavi edilebiliyor. Yani çocuğun süt dişlerinde bulunan kök hücrelerin saklanması büyük önem taşıyor.

Bazı aileler doğum sonrasında bebeğin kordon kanını saklamayı da tercih ediyor, fakat bunu yapamamış olan ailelerin sonrasında bebeğin kök hücrelerine ulaşma şansı kalmıyor. Bu yüzden süt dişlerini saklamak çok iyi bir seçenek.

Amerika ve İngiltere’de son yıllarda birden fazla süt dişi bankası açıldı. 2007 yılından beri ülkemizde de süt dişi bankası bulunuyor. Çocuğun süt dişi düştükten sonra 48 saat içinde bankaya ulaştırılıp, dondurulması gerekiyor.

Kök hücreler zamanla gücünü ve etkisini kaybedeceği için doğru koşullarda saklanmalı.Likit Niktojen Kriyoprezervasyon kasalarında saklanan süt dişleri yıllarca saklanabiliyor.

Genkord Türkiye’de ilk kurulan kordon kanı bankalarından biri olmakla beraber süt dişi hücrelerine yönelik olarak açılmış ilk ve tek işleme laboratuarı ve saklama bankasıdır.

Diş dokuları Genkord Laboratuvarına ulaştırıldıktan sonra, özel işlemlerden geçiriliyor. Barındırdığı kök hücreler izole edilerek bir süre çoğaltılıyor ve ardından sıvı azot buharında (-196°C’de) saklamaya alınıyor. Saklanan hücrelerde, süre sınırsız.

Çocuklarda tüm süt dişlerinden, enfekte olmadan alınması gereken tüm dişler (ortodontik olarak alinan premolar dişler vb) ve ergenlerde yirmi yaş dişlerinden kök hücre elde edilmesi mümkün.

Dişler, tercihen diş hekimi tarafından toplanmalıdır.

Çekilen dişler, Genkordça sağlanan koruyucu sıvıya, sterilite şartlarına maksimum dikkat gösterilerek konuyor.

Genkord’da, pulpa bölümü enfekte olmamış dişler ile çalışmakta olup ayrıca enfeksiyonlu ağız hastalığı olan bireylerden ve pulpa bölümü enfekte olmuş diş kabul edilmiyor.

Daha fazla bilgi için, http://www.genkord.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir