0-3 yaş arası göz muayenesi çok önemli

by

Herkese merhaba,

Dün @byburcinkaya instagram hesabımdan Lal’in gözlük kullanmaya başladığını paylaşmıştım. Bu paylaşımımın üzerine gerek postumun altında gerekse özelden yaptığımız yazışmalarda gördüm ki, bu konuda bir çok annenin kafası karışmış durumda.

Kimisi dediki ”ben çocuğumu şimdiye kadar hiç kontrole götürmedim, acaba yanlış mı yaptım?”, kimisi de dedi ki ”biz doktora göz muayenesine gittik ama, gözlerimiz de numara çıktığı halde doktorumuz bize gözlük vermedi” …

Şimdi sevgili anneler, bu konu öncelikle uzmanlık gerektiren bir alan, ben bu konuda uzman değilim ama sizlerle kendi çocuğumla yaşayıp edindiğim bilgileri-tecrübeleri paylaşmayı seviyorum, çünkü beraber fikir alışverişi yapmış oluyoruz. Bilmeyenlerimiz aydınlanmış oluyor, bilenlerimiz bilgilerini tazelemiş oluyor.

Uzmanlar, her çocuğun doğduğu andan itibaren 6. ayında 18.ayında ve 3 yaşında muhakak bir göz kontrolünden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü çocuklarda özellikle tek gözde yaşanan bir göz tembelliği oluyor ve bunun tedavisi de ancak erken teşhisle düzeltilebiliyormuş.

Özellikle de ailede, anne yada baba da gözünden rahatsız olan biri varsa (bizim babamız gözlük kullanıyor) çocuk 0-3 yaş arasındaki dönemde daha özenli izlenmeli.

Bizim dün Lal doğduğundan buyana 4.kontrolümüz yapıldı. 3 yaşındayken yapılan göz muayenesinde sağ gözümüzde 2.70 sol gözümüz ise 1.80 Astigmat çıkmıştı. Doktorumuz hemen gözlük vermek istemediğini, biraz gözü izlemek istediğini söylemişti. Dün yapılan muayenede herhangi bir gerileme görülmediği için de artık gözlük kullanmamızın daha doğru olacağına karar verdi.

Astigmat, hepinizin bildiği üzere gözdeki bulanık yada karışık görme rahatsızlığı. Biz anne-babaların bu konuda çok dikkatli olmaları ve çocuğun verdiği bazı sinyalleri iyi almaları gerekiyor. Çünkü hemen hemen hiç bir çocuk gelip de anne yada baba benim gözüm bozuk demez.

Örneğin çocuğunuz gözlerini kısarak bakıyorsa, gözleri çok fazla yaşarıyorsa, televizyonu çok yakından izlemeye meğilliyse, okurken yada okuma yapılan yüzeye iyice yaklaşma eğilimi gösteriyorsa, yada okurken sürekli okuduğu yeri kaçırıyorsa, yürürken yada koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip düşüyorsa, karşıya bakarken başını yana yatırarak bakıyorsa, gözlerini çok fazla ovuşturuyorsa bunlar sizin için bir sinyal olabilir.

Ben özellikle bu sene Lal piyano dersine başladığında bunu daha net anlamaya başladım. Çünkü notalara kafasını yaklaştırıp bakmaya çalışıyordu. Dün ki muayenede uzaktan gösterilen çiçeğe, ördek demesinden de bu düşüncem kesinleşmiş oldu 🙂

Bu tip durumlarda (Özellikle çocuklarda anlaşılması zor olduğundan) muhakkak bi göz doktorunda muayene olunması gerekmektedir. Küçük yaşlarda tedavi edilmeyen astigmatlı çocuklarda göz tembelliği olabiliyormuş. Belli bir numaranın üstündeki hipermetrop veya astigmat, bir göz yakını çok bulanık gördüğünden çocukluk çağında iyi ve net görmeyi öğrenemediğinden, tembel kalabiliyormuş. Ayrıca iki göz arasındaki numara farkı fazla olduğunda, daha yüksek numaralı olan göz tembel kalabiliyormuş

Göz tembelliği tedavisi ancak 7-8 yaşına kadar mümkün olan önemli bir göz problemiymiş ve tembellik tedavisinde ne kadar geç kalınırsa sonuç o kadar başarısız oluyormuş. Bu yüzden, çocukların en geç 3 yaşında göz muayenesinden geçirilmeleri öneriliyor.

Her çocuk da illa ki göz rahatsızlığı olacak diye bir şey yok tabiki, ben de bu yaşıma kadar hiçbir rahatsızlık olmadı mesela, yada illa herkeste astigmat çıkacak diye bir durum yok, belki miyop gibi başka göz rahatsızlıkları da çıkabilir.  Yani kısacası sevgili anneler çocuklarımızın göz muayenelerini ve kontrollerini ihmal etmeyelim olur mu? İçimiz rahat etsin. Göz bozuklukları çocuklarımızda öğrenmeyi de geciktiriyor, bunu unutmayalım.

Sevgilerimle

BURÇİN KAYA

Etiket Yok 0 Yorum 0

Henüz yorum yok.

Ne düşünüyorsun?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir